- Kategorie
 Portal  Widok wg działów   Szukaj   Użytkownicy  Grupy  Rejestracja   Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Tablica Mendelejewa - wartościowość pierwiastków
Autor Wiadomość
GiF 

Wysłany: 2007-11-13, 21:26   Tablica Mendelejewa - wartościowość pierwiastków

Sluchajcie mam Chemie, sporo chemii, której nigdy nie miałem, no może coś w podstawówce, ale sami wiecie, jak człowiek się wtedy uczył.
Nie wiem jak się szuka wartościowości pierwiastków :roll: ale jest mi to potrzebne.

Czy ktoś wie gdzie jest lub ma w domu tablice Mendelejewa z zaznaczoną wartościowością pierwiastków ??

Seba 

Wysłany: 2007-11-13, 22:10   

na Twoje szczeście coś jeszcze pamiętam, ale chemii nie miałem od 2 lat :-P

Ważna rzecz - kilka pierwiastków ma stałe wartości:
H, N, Cl - I
O - II

Jest ich kilka, ale nie pamiętam wszystkich.

Wiem, że Fe ma różną wartościowość, ale to w zadaniu jest podane.

Takie rzeczy musisz zapamiętać ;)

W innych przypadkach, żeby znależć wartośćiowość pierwiastków patrzysz na nr grupy (pionowe kolumny) i na ostatnią cyfrą, np grupa 3 i 13 jest III - wartościowa.

Nie pamiętam, co wyznaczały okresy (poziome wiersze), ale myślę, że tyle na razie wystarczy :>

GiF 

Wysłany: 2007-11-13, 22:22   

Seba napisał/a:
W innych przypadkach, żeby znależć wartośćiowość pierwiastków patrzysz na nr grupy (pionowe kolumny) i na ostatnią cyfrą, np grupa 3 i 13 jest III - wartościowa.

Jo :P a ja nie mogłem tego skumać :D
W podstawówce nie myslałem o chemii i pewnie nie chodziłem :P
a teraz nawet podstaw głupich nie kumam :D

ktoś ma jeszcze jakieś ciekawe uwagi ??

Desire
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-20, 12:57   

poziome wiersze oznaczały chyba ilosc elektronów walencyjnych, tzn tych na ostatniej orbicie, albo ilośc orbit... chyba musze znów zajrzec do książek bo chemię miałam ostatnio 3 lata temu

mAgneS 

Wysłany: 2007-11-26, 10:33   

Mam przy sobie całą kolekcję książek z liceum do rozszerzonej chemii bo zdawałam z niej maturę... zamierzam je sprzedać na allegro... więc jeśli ktoś byłby zainteresowany to niech da znać na pw

A co do tej wartościowości to chodzi Ci o to jaką wartościowość przyjmują różne pierwiastki w związkach z jakimś danym pierwiastkiem (np. w związkach z tlenem lub wodorem - bo to dwie zupełnie inne bajki), czy ogólnie jakie wartościowości danego pierwiastka możemy spotkać w przyrodzie?

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi